Erken Boşalma – (Prematür Ejakülasyon)

Günümüzde prematür ejakülasyon (erken boşalma) 60 yaş altı en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğudur ve her 5 erkekten biri erken boşalma sorunu ile yüzleşmektedir. Bir erkeğin 1-3 dakikadan daha önce boşalması, bu durumun çiftlerin cinsel hayatında bir sorun teşkil etmesi ve ilişkilerini negatif olarak etkilemesi olarak tanımlanır.

Bu problemi yaşayan çiftler zamanla birbirlerinden uzaklaşabilir, cinsel ilişkiden kaçınabilir ve sadece bu nedenle ayrılabilirler.
Erken boşalma da en önemli sorun erkeklerin konu ile ilgili bilgi edinme ve tedavi olma konusunda sessiz kalmalarıdır.
Erken boşalma bir sağlık problemidir, siz ve/veya eşiniz bundan ilişkinizi kötüye götürecek kadar etkileniyorsa bu durum doktorlar tarafından çözülebilecek bir hastalıktır. Maalesef erken boşalma sorunu olan erkeklerin sadece %9-10’u bunun için doktor başvurusu yapmaktadır.

Erken Boşalma Tanı

Tanı doktorun aldığı detaylı öykü ile yapılır. Bu sırada sertleşme problemi mutlaka sorgulanmalıdır. Boşalmanın kontrolü, süresi, bunun size ve ilişkinize yüklediği stres sorgulanır. Sonradan kazanılan erken boşalma sorunlarında anksiyete, depresyon, hipertiroidi, kronik prostatit gibi hastalıklar mutlaka ekarte edilmelidir.

Erken Boşalma Tedavisi

Dapoksetin bir selektif seratonin geri alım inhibitörüdür (SSRI) dür ve erken boşalmada kullanılan ruhsatlı tek ilaçtır. İlişkiden 2 saat önce kullanılması önerilir. Yan etki olarak mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısına yol açabilir.
Diğer kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri; Topikal anestetikler, Depresyon tedavisinde kullanılan SSRI lar, PDE-5 İnhibitörleri, Tramadol ve Psikoterapidir.
Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda bazı yöntemlerden de yararlanılabileceği gösterilmiş ve bunun üzerinde daha fazla çalışılmaya başlanmıştır. Bunlardan bazıları Transkütan Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonu (TENS) ve Botox (Botulinum Toksin)umut vaat eden uygulamalarıdır.
Tüm bu ilaçlar doktor gözetiminde yan etkileri bilinerek kullanılmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar